Nasze Dzieje

HISTORIA

Edukacja w Pisarzowicach i okolicach to 60-letnia tradycja. Zaraz po ustąpieniu zawieruchy wojennej, bo już w 1946 r.na prośbę rodziców zorganizowano szkołę dla dzieci w Pisarzowicach – wtedy jeszcze wieś nazywała się Dobrzyce.

W organizacji szkoły pomagało wojsko.

Lekcje odbywały się na plebanii(pierwsza siedziba szkoły).

Dawna Szkoła – piece kaflowe, przepełnione klasy (czterdzieścioro, pięćdziesięcioro uczniów); dzieci otrzymywały chleb, mleko oraz tran; nauczyciele mieli do dyspozycji kredę oraz… optymizm; radość

z odzyskanej wolności – to było wtedy najważniejsze.

Kształcenie odbywało się „pośpiesznie” ,niektóre dzieci – te zdolniejsze - w ciągu roku zaliczały dwie klasy.

Dotychczasowy budynek  szkolny – pałac - liczy sobie ponad 350 lat.

Był za mały, dlatego uczniowie klas I-III uczyli się w budynku położonym niedaleko szkoły. Na przestrzeni 60 lat szkoła podstawowa zmieniała swoją strukturę, podlegała reformom, z 7 - klasowej została przekształcona w 8 - klasową, by w chwili obecnej

ograniczyć czas nauki do 6 lat.

Na przestrzeni 60 lat doskonały zespół nauczycielski – 93 nauczycieli z entuzjazmem i zapałem - szkołę tę tworzyło, jak to się w oświacie mawia belferskiej robocie się oddawało.

W latach 80. Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie budowy nowego, nowoczesnego obiektu szkolnego. Budowa szkoły, ze względów ekonomicznych  trwała kilkanaście lat. Bardzo wolno

w większości ze środków własnych, przebiegały prace budowlane w tym obiekcie.

Z pałacu

W 1999 roku, z chwilą wprowadzenia Reformy systemu oświaty, Rada Gminy Lubań podjęła uchwałą w sprawie utworzenia w Pisarzowicach Gminnego Gimnazjum Publicznego. Od wielu lat mieszkańcy Pisarzowic pragnęli mieć nowoczesną szkołę. Zatem i dla nas zaświeciło słońce. Wraz z klasami gimnazjalnymi trzy klasy IV, V, VI mogły uczyć się w nowych izbach lekcyjnych. Z mgły historii

w ciągu wielu lat wyłaniała się nowa, coraz wspanialsza, przyjazna dzieciom, bezpieczna szkoła. Szkoła myśląca o każdym, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto było czekać. Bo to właśnie Ci, dla których życie przygotowało różne niespodzianki mają możliwość pokonywać wszelkie bariery. To ta nowa szkoła dodała skrzydeł naszemu Uczniowi, który osiąga wielkie sukcesy na miarę swoich możliwości na konkursach ogólnopolskich.

... w XXI wiek!

Powstała placówka na miarę XXI wieku. Jest i będzie wspaniałą wizytówką naszej gminy. Nowe sale lekcyjne, bajkowa świetlica dla dzieci dojeżdżających z Henrykowa, przestrzenne korytarze. Na wyposażenie naszej szkoły - dzięki staraniom Wójta Gminy Lubań Pana Mirosława Herdzika - szkoła nasza otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej 40 000 zł. Marzenie uczniów i nauczycieli o pracowni komputerowej spełniło się na początku 2004 roku. Szkoła otrzymała

w pełni wyposażoną salę komputerową. Dziś stoimy przed kolejnym wielkim , ukończonym przedsięwzięciem a zarazem osiągnięciem. Wybudowanie pięknej , nowoczesnej szkoły jest dowodem troski

o młodzież uczącą się w naszej szkole. Cieszymy się , że ostatnio modne hasła dotyczące wyrównywania szans nie pozostają pustymi sloganami, ale urzeczywistniają się na naszych oczach.

Skoro otrzymaliśmy tak piękny prezent w postaci nowej szkoły, dołożymy wszelkich starań, aby uzyskane przez naszą szkołę certyfikaty Otwartej Szkoły, Bezpiecznej Szkoły, nie były tylko jednym z elementów naszej dekoracji, ale utwierdziły nas w przekonaniu, że chcemy zawsze być Szkołą Myślącą o Każdym. Dobre tego początki to przystąpienie szkoły do Ogólnopolskiego Programu SMOK – Szkoła Myśląca o Każdym -  Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Na realizację naszego szkolnego programu „Wędrówki SMOKa po Ziemi Łużyckiej” otrzymaliśmy 90491 zł.

I za to wszystkim dziś  dziękujemy, za zrozumienie naszych potrzeb. Dziękujemy za chęć współpracy i wspólne niwelowanie różnic dzielących dzieci uczące się w mieście i na wsi. Mamy nadzieję, że nowo otwarta szkoła nie jest ostatnią inwestycją podnoszącą jakość pracy szkół; szkoły do której uczęszczają nasze dzieci.