16 i 17 października odbyły się szkolne etapy konkursu "zDolny Ślazak" z języka polskiego i angielskiego. W etapie szkolnym wzięło udział łącznie 21 uczniów (8 z j.polskiego i 13 z j.angielskiego). Trzymamy mocno kciuki i czekamy z niecierpliwością na wyniki.
Na straganie w dzień handlowy takie słyszy się rozmowy... Zachęcanie Krasnali do polubienia poezji, a przede wszystkim warzyw oraz owoców:)
Propagowanie wśród najmłodszych zachowań proekologicznych to już tradycja w Samorządowym Przedszkolu w Pisarzowicach. Mijający tydzień zaczęliśmy od spotkania z leśnikiem Panem Markiem Wawrzykiem z Nadleśnictwa Węgliniec, następnie świętowaliśmy Dzień Drzewa, a zakończyliśmy zasilaniem starego drzewostanu w wiekowym parku przy naszym przedszkolu o młode sadzonki buków, dębów, jarzębin i jodły.
W tajniki świata drzew dzieci zostały wprowadzone przez duszki lasu ( Pani Beata Woźniak i Pani Alicja Szawurska), które bardzo nie lubią hałasu. Duszki zapoznały dzieci z gatunkami drzew, z procesem ich wzrostu, budową oraz ogromnym znaczeniem dla całego ekosystemu. Przedszkolaki nauczyły się rozpoznawać i nazywać wybrane gatunki drzew poszukując je w parku jak mali detektywi przyrody. Dzieci dowiedziały się, jak ważne są drzewa w życiu ptaków, owadów,zwierząt, a także człowieka i jak wiele otaczających je rzeczy powstaje bezpośrednio lub za pośrednictwem drzew. Mali ekolodzy złożyli również uroczyste ślubowanie, że zawsze będą dbali i chronili lasy oraz parki . Uwieńczeniem wszystkich działań stały się piękne,koloroweprace plastyczne, wykonane różnymi technikami.
13 października 2023 r. był ważnym dniem w naszej szkole. Odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej,ale było to przede wszystkim wielkie święto naszych pierwszaków. Nasi najmłodsi uczniowie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. W uroczystości wzięło udział wielu gości m.in. Wójt Gminy Lubań Pani Małgorzata Hercuń- Dąbrowicka oraz Dyrektor GZEAS Pani Halina Gancarz, przedstawicele Rady Rodziców, rodzice uczniów klasy I oraz nauczyciele i uczniowie ZSP w Pisarzowicach.
Pierwszoklasiści zaprezentowali się znakomicie, pięknie śpiewali i recytowali, zagrali na instrumentach, wykazali się wiedzą oraz dostojnie złożyli ślubowanie przed Panią Dyrektor Olimpią Kowal - Gadecką.
Apel przygotowała wychowawczyni klasy I Pani Edyta Sobotko.
Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym składam najlepsze życzenia.
W ramach akcji zainicjowanej przez nauczycielkę języka polskiego panią Wiolettę Zając uczniowie piszą listy, w których opisują ulubionego nauczyciela. Celem tej inicjatywy jest propagowanie umiejętności pisania tradycyjnej korespondencji oraz rozwijanie kreatywności uczniów.
9 października 2023r. odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas 4-8.
Pierwsze miejsce z liczbą 64 głosów i tym samym Przewodniczącym SU został uczeń klasy VIII Piotr Szelest
Tuż za plecami Piotra uplasowała się Zuzanna Sulima z klasy VII z 59 głosami .
W radzie SU będą pracować także Gniewko Maksymow i Jakub Jaśnikowski uczniowie klasy VI . Opiekunem SU został Pan Konrad Murawski.
Dla Samorządu Uczniowskiego życzymy owocnej pracy.
10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gier Planszowych. To coroczne święto miłośników planszówek.
W tym dniu gry planszowe towarzyszyły uczniom podczas zajęć i przerw. Na wielu lekcjach gry planszowe rozwijały kreatywność, uczyły strategii i rozwijały logiczne myślenie naszych uczniów. Na długiej przerwie można było też zagrać w wybrane gry w bibliotece szkolnej.
Klasa II oraz grupa 6-latków wzięła udział w Owocowej Grze Planszowej, w której dzieci, wcielając się w pionki, przemierzają planszę napotykając na owocowe pola z zadaniami.
Jaki jest cel takich zajęć?
Gry planszowe, logiczne i zręcznościowe to nie tylko sposób na zabicie nudy. Kiedy gramy, zwłaszcza w dużej grupie, pojawia się wiele okazji do śmiechu, to wspaniała okazja, aby spędzić wspólnie czas, co sprzyja integracji grupy.
Może właśnie gry planszowe są sposobem na to, aby znaleźć wspólny język z dzieckiem i nastolatkiem…?
5 paźdxiernika 2023 r. klasy 1 i 3 wyruszyły na wycieczkę w góry. Uczniowie poznali zasady zachowania w Karkonoskim Parku Narodowym, wspięli się na szczyt, na którym dumnie stoi zamek Chojnik. Ruiny robią wrażenie, a panorama z wieży widokowej zapiera dech w piersiach. Podczas wędrówki mali turyści byli bacznie obserwowani przez Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy, pogoda im sprzyjała. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach w hucie "Julia" w Piechowicach.Zobaczyły cały proces produkcyjny przedmiotów ze szkła. Przekonały się, że praca hutnika to prawdziwe wyzwanie.
10 października w naszej szkole będziemy obchodzić Dzień Gier Planszowych. Już dzisiaj składamy podziękowania dla głogowskiego oddziału Banku Pekao, który wspomógł nas w tej inicjatywie i ofiarował finansowe gry planszowe.
Serdecznie dziękujemy.
3 października br. uczniowie klasy VIII z wychowawcą p. Andrzejem Urbanem oraz Panią Dyrektor Olimpią Kowal - Gadecką i Panem Konradem Murawskim wzięli udział w wycieczce rowerowej. O bezpieczny przejazd i edukacyjne walory zadbał przewodnik Pan Przemysław Klimczak, który jest pracownikiem GOKiS w Siekierczynie. Wycieczka prowadziła szklakiem przez Wasołówkę, Zarębę do Włosienia. Celem wyprawy był szczyt wulkanu Czubatka wznoszący się nad Włosieniem na wyskokości 357 m.n.p.m. Na miejscu wszyscy podziwiali piękne widoki, a Pan Przemysław opowiedział historię okolicy. Przed powrotem do szkoły uczestnicy wycieczki mogli posilić się kiełbaską przy ognisku.
To był aktywnie spędzony dzień
Przed momentem w naszej szkole rozgrywane były zawody powiatowe w piłce nożnej dziewcząt klas 1-6.
Przegraliśmy z SP1 Lubań.
Zremisowaliśmy z SP2 Lubań
Wygraliśmy z SP1 Świeradów, aby ostatecznie zająć trzecie miejsce. Dziękujemy wszystkim przybyłym na nasz obiekt, dziewczynom za grę i czystą rywalizację.
Opiekun Konrad Murawski
Dnia 5 października 2023 r. uczniowie klasy ósmej mieli niecodzienną lekcję historii.
Wraz z nauczycielem p. Kamilą Małek spotkali się z P. Dominikiem Hadasem, pracownikiem Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Wszystko dzięki technologii informacyjnej, bo spotkanie odbyło się w formule online. Udało nam się zdobyć nową wiedzę, wymienić myśli, obejrzeć eksponaty muzealne. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dziękujemy @Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Muzyka łagodzi obyczaje, ale również uwrażliwia i uczy. Dziś przekonały się o tym przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Pisarzowicach. Muzycy z Dolnośląskiej Filharmonii z Jeleniej Góry wprowadzili dzieci w jesienny nastrój audycją pt.: "Jeżykowi na ratunek".
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy bardzo miłego gościa leśnika Pana Marka Wawrzyniaka z # Nadleśnictwa Węgliniec Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika,a także kształtowanie znajomości podstawowych zasad ochrony przyrody.W czasie spotkania pan leśniczy opowiadał dzieciom jak powstaje las, o jego znaczeniu dla środowiska,o szkółkach leśnych oraz o zwierzętach mieszkających w lasach.Dzieci również dowiedziały się jak należy zachować się w sytuacji gdy zgubią się w lesie. Zajęcia z leśnikiem bardzo podobały się przedszkolakom,ciekawie przekazane informacje na pewno na długo zostaną zapamiętane
29 września przedszkolaki wzięły udział w spektaklu teatralnym w MDK w Lubaniu pt.: Nasz Szrek - bajka o tolerancji. Spektakl wystawił Teatr Edukacyjny z Wrocławia. Dzieci obcując z teatrem, mogły przenieść się w swojej wyobraźni do świata bajek , a poznając losy bohaterów zrozumieć jak ważna w życiu człowieka jest tolerancja.
29 września 2023 r. we Wrocławiu na obiekcie AWF Zarząd Szkolnego Związku Sportowego uhonorował medalami osoby, które wyróżniły się pracą na rzecz sportu szkolnego na Dolnym Śląsku.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród wyróżnionych osób znalazł się nasz nauczyciel wychowania fizycznego Pan Konrad Murawski, który odebrał List Gratulacyjny i medal 70-lecia SZS z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pana Romana Kowalczyka oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.
Gratulujemy zaangażowania w rozwój kultury fizycznej i sportu nie tylko w naszej szkole, ale także na terenie gminy i powiatu.
Wielkie brawa dla Pana Konrada!
To był pyszny Dzień Chłopaka w grupie maluszków.
Nasi najmłodsi dzięki pomocy rodziców oraz uprzejmości Pani Aleksandry Łasicy obserwowały proces przygotowania chrupiących gofrów. Same mogły też dobrać do nich dodatki, a przede wszystkim posmakować.
Nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do Drzewa". Dzięki tej akcji pokazaliśmy mądrą postawę leśną,ale także okazaliśmy miłość do drzew. Przedszkolaki już wiedzą, jaką wielką wartość dla ludzi stanowią Drzewa i jak należy je chronić przed celowym podpaleniem.@straznicylasow
W Dniu Głośnego Czytania, który przypada 29 września, miło nam poinformować, że nasza szkoła w roku szkolnym 2023/24 przystąpiła do międzynarodowego projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”.
W tegorocznej edycji „Na tropach dobroczynności” udział wezmą uczniowie klasy I. Udział w projekcie stanie się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, będziemy pielęgnować w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ. Podpowiemy im, jak troszczyć się: o siebie, o innych i o wszystko, co je otacza.
CZAS TRWANIA PROJEKTU:
od 2 października 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku
CELE PROJEKTU:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności,
- kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych,
- wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą.
Wychowawcą klasy I jest Pani Edyta Sobotko, opiekunem projektu Ewa Żbikowska, autorem projektu Honorata Szanecka.