Od kiedy produkowane są klocki LEGO? Ile jest ich na świecie? Ile klocków przypada na jedną osobę? Kiedy powstała pierwsza minifigurka? Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedź dzięki książce "Absolutnie wszystko co trzeba wiedzieć o LEGO".
Ponadto przez cały tydzień trwała zabawa na oszacowanie ile klocków LEGO jest w słoiku. W zabawie wzięło udział blisko 70 osób Poprawna odpowiedź to 414 klocków! Nagrody niespodzianki otrzymały 3 osoby, które podały wynik najbardziej zbliżony do właściwego: Zuzanna Sulima, Jagoda Szymczak oraz Karol Jakubik.
Pamiętajmy, że klocki to coś więcej niż zabawa. To narzędzie, które wspiera rozwój dziecka na wielu poziomach:
- rozwój motoryki małej - budowanie rozwija precyzję ruchów rąk,
- kreatywność - tworzenie własnych konstrukcji pobudza wyobraźnię,
- rozwój logicznego myślenia - plany budowy wymagają analizowania i planowania,
- umiejętność współpracy - dzieci uczą się wspólnego budowania i dzielenia się pomysłami.
Dzisiaj odbył się apel podsumowujący I półrocze bieżącego roku szkolnego. W obecności Pani Wójt Gminy Lubań Aleksandry Chomicz wręczono stypendia naukowe i sportowe oraz nagrody za konkursy organizowane w naszej szkole. Gratulujemy uczniom wysokich wyników w nauce i wielu sukcesów sportowych oraz zaangażowania w życie szkoły. ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH I UDANYCH FERII
30 stycznia 2025 r. w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY U HAŁABAŁY
Dzieci zaproszone na uroczystość przebrane były w różne zwierzęta. Bawiły się wspólnie z krasnalem na leśnej polanie. Imprezie towarzyszyła radosna atmosfera. Dzieci tańczyły, brały udział w zabawach integracyjnych oraz konkursie. Na zakończenie spotkania każdej grupie wykonano pamiątkowe zdjęcie z Krasnalem Hałabałą.
29 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole święto logicznego myślenia – był to Dzień Składanki i Łamigłówki.
To święto zagadek, łamigłówek i kreatywnych wyzwań przyciągnęło zarówno młodszych, jak i starszych uczniów, którzy z entuzjazmem podjęli się rozwiązywania przygotowanych zadań.
Tego dnia w różnych częściach szkoły rozmieszczone zostały specjalne stanowiska z zagadkami i składankami. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności, rozwiązując krzyżówki, sudoku oraz inne łamigłówki logiczne i matematyczne. Każdy, kto podjął wyzwanie, mógł wrzucić swoje rozwiązanie do specjalnie przygotowanych pudełek. Na osoby, które prawidłowo rozwiązały chociaż jedną łamigłówkę czeka niespodzianka.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Maciej Pruchniewicz z klasy V zdobył 1 miejsce w XXI Powiatowym Konkursie Ortograficznym klas IV-VI. Wielkie brawa i gratulacje dla Macieja
W niedzielę w naszej szkole odbyo się wyjątkowe wydarzenie związane z 33. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to dzień pełen emocji, uśmiechu i wspaniałej zabawy, a jednocześnie okazja do wspierania szczytnego celu.
W programie znalazły się liczne atrakcje. Zgromadzeni uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licytacjach, na których można było zdobyć ciekawe przedmioty i usługi, a zebrane fundusze zasiliły konto WOŚP. Nie zabrakło sportowych emocji – podczas meczu samorządowcy zmierzyli się z trenerami, dostarczając publiczności wielu niezapomnianych chwil.
Na scenie pojawili się również utalentowani artyści – odbyły się pokazy taneczne i występy wokalne, które zachwyciły zgromadzoną widownię. Dodatkowo najmłodsi przygotowali specjalne przedstawienie dedykowane babciom i dziadkom, które wzruszyło i wywołało wiele uśmiechów.
24.01.2025 r. uczniowie klas 1-3 przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Babci. i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej, w której usłyszeliśmy piękne piosenki oraz mogliśmy obejrzeć przedstawienie klas II pt. "Zielony kapturek" ,dzieci wręczyły upominki.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.
9 stycznia 2025 r. klasa II a i b brały udział w warsztatach w Castoramie. Dzieci wykonały przepiękne budki lęgowe, które wiosną zawieszą obok swoich domów. Pracy i radości było "po pachy"
Dnia 22 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbył się II etap XXI Powiatowego Konkursu Ortograficznego klas IV-VI ,,Mistrz Ortografii 2024/2025". Celem konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny oraz podnoszenie świadomości ortograficznej dzieci i młodzieży. Finałowe dyktando pisało 13 uczniów.Naszą szkołę reprezentował Maciej Pruchniewicz z klasy V. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w ortograficznych zmaganiach.
Podczas zajęć świetlicowych nasi uczniowie nie tylko odpoczywają czy odrabiają zadania,ale także otrzymują sporą dawkę ruchu. Zabawy na sali cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci, a opiekunowie świetlicy proponują ciekawe zabawy ruchowe.
"W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy"⚘️ KONKURS RECYTATORSKI W PRZEDSZKOLU
16 stycznia 2025 r. w naszym Przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. "Zwierzęta leśne". Wzięło w nim udział 18 dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Gratulujemy odwagi oraz wspaniałych umiejętności recytatorskich. Wszyscy zaprezntowali się świetnie
Dziś odbyły się zawody powiatowe dziewcząt klas 4-6 w piłce koszykowej na hali MOSiR Lubań.
Już na początek przyszło nam się mierzyć z bardzo silną SP1, po bardzo wyrównanym meczu wygrywamy. Kolejne mecze były już dużo łatwiejsze, a nasze uczennice złapały odpowiedni luz i pokazały grę do której nas przyzwyczaiły. Ogrywamy SP Olszynę, SP2 Lubań, ZSP Kościelnik, łącznie w pięciu meczach zdobywamy ponad 70 punktów tracąc zaledwie 20.
Skład drużyny wybranej:
Kusiak Gabriela
Tutak Alicja
Konon Roksana
Klimczyk Aleksandra
Wenta Julia
Maksymów Nadzieja
Jakimowicz Emilia
Kwiatkowska Lena
Mytych Klaudia
Matwiejak Oliwia
Woźniak Aleksandra
Opiekun:
Konrad Murawski
15 stycznia odbył się szkolny konkurs matematyczny MISTRZ RACHUNKÓW. W duchu zdrowej, sportowej rywalizacji wszyscy uczestnicy walczyli na najwyższym poziomie.Ostatecznie MISTRZEM RACHUNKÓW w roku szkolnym 2024/2025 został:
Filip Pastuszka w kategorii klas IV-V
Jakub Jaśnikowski w kategorii klas VI-VIII
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy
Dnia 08.01.2025 r. odbył się szkolny etap XXI Powiatowego Konkursu Ortograficznego klas IV-VI. Następnie 15.01.2025 r. z dyktandem zmierzyli się uczniowie klas VII-VIII.
Laureaci konkursów:
klasy IV-VI
I m-ce Maciej Pruchniewicz kl. V
II m-ce Martyna Jaśnikowska kl. IV
III m-ce Lena Kwiatkowska kl. VI
klasy VII-VIII
I m-ce Jakub Jaśnikowski kl. VII
II m-ce Natalia Klimczyk kl. VIII
III m-ce Karol Jęczmionek kl. VIII
W następnym etapie naszą szkołę reprezentować będą: Maciej Pruchniewicz z kl. V i Jakub Jaśnikowski z klasy VII.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie.
Z okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Pokoju uczniowie klasy 2b podczas zajęć bibliotecznych wysłuchali książki „Wróg” autorstwa Davide Cali i Serge'A Bloch. Autorzy używając bardzo oszczędnych środków wizualnych i językowych w niebanalny i poruszający sposób wyrazili wciąż aktualny apel o pokój na świecie.
„Wróg” to książka o reagowaniu na inność strachem i agresją, propagandzie, która podsyca nienawiść i o tym, co może się stać, kiedy zamiast samodzielnie myśleć, bezrefleksyjnie kierujemy się stereotypami. I instrukcjami.
Trwa wojna. W okopie siedzi żołnierz. Obserwujemy, jak wstaje rano, oddaje jeden strzał, ogląda zdjęcia rodziny, rozpala ogień, zjada suszone mięso. Żołnierz jest zmęczony. Ma już dość strachu, głodu i samotności. Chciałby, żeby wojna się skończyła i żeby mógł wrócić do domu.
Ale nie może, bo w drugim okopie siedzi wróg, który tylko czyha, żeby go zabić. Żołnierz jest człowiekiem. Kocha, tęskni, patrzy w gwiazdy, które skłaniają do rozmyślań. A wróg? Z otrzymanej od dowództwa instrukcji wynika, że wróg to okrutna bestia. Bez powodu morduje kobiety i dzieci, zabija zwierzęta, pali lasy, zatruwa wodę w studniach. Nie ma uczuć, nie zna litości. Żołnierz musi go zabić, zanim wróg odbierze życie jemu.
Zakłada więc „kamuflaż numer trzy” i pod osłoną nocy skrada się do okopu wroga. Jak wielkie jest jego zdziwienie, gdy w okopie wroga znajduje suszone mięso, zdjęcia rodziny i … instrukcję.
A to? Cóż to takiego? Instrukcja.
Instrukcja podobna do mojej. Taka sama.
Nie, jednak jest różnica…
W tej instrukcji wróg, którego należy pokonać, ma moją twarz!
Ale przecież ja taki nie jestem, nie jestem bestią.
Okazuje się, że wróg jest zmęczony. Ma już dość strachu, głodu i samotności. Chciałby, żeby wojna się skończyła i żeby mógł wrócić do domu. Ale nie może, bo w drugim okopie siedzi żołnierz, który tylko czyha, żeby go zabić…
Książka z rekomendacją Amnesty International.