ROK 2019-2020

Narodowe Czytanie Nowel 2019

W piątek,27 września 2019 r.,w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Pisarzowicach odbyło się Narodowe Czytanie Nowel. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście oraz nauczyciele i uczniowie klas V-VIII. Społeczność szkolna miała okazję wysłuchać fragmentów nowel przeczytanych przez nauczycieli oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się:

• pani Aneta Pijanowska Sekretarz Gminy Lubań

• pani Małgorzata Grzesiak dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Lubaniu

• pani Krystyna Kozak -Kamińska dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Lubaniu

• pani Bożena Szwedko była dyrektor Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach

• pani Monika Sawicka bibliotekarz Biblioteki Gminnej w Pisarzowicach

• pani Wacława Haręzga, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach.

Uroczystość uświetniono prezentacją oraz żywymi obrazami do wybranych nowel w wykonaniu uczniów. Ilustracją noweli ,,Dobra pani” Elizy Orzeszkowej była dama-Katarzyna Owoc z kl VI a, w rolę kataryniarza wcielił się uczeń klasy VIII b Tobiasz Szlufik,strażacy, to uczniowie klasy czwartej :Piotr Szelest i Filip Żmuda,rolę Indianina odegrał Krzysztof Pieciul z kl VIa a taniec indiański zatańczyły uczennice klasy drugiej.

Za przygotowanie uroczystości dziękujemy paniom: Barbarze Misztal, Wioletcie Zając, Roksanie Burdynie, Monice Hryniewicz, Dorocie Tyrańskiej i Iwonie Garlińskiej.

Laureaci konkursu powiatowego

Dnia 11 października 2017 r. odbył się konkurs wiedzy o bioregionie pt. „W krainie łużyckich lasów” organizowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu. Drużyna z naszej szkoły w składzie : Czapla Bartłomiej , Młodziński Bartosz, Pawlak Jakub  wykazując się duża wiedzą przyrodniczą zajęła w kategorii klas VI- VII   I miejsce, tym samym zakwalifikowała się do etapu  regionalnego , który odbędzie się 9 listopada 2017r.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

Opiekun drużyny           G. Jarosiewicz

Wycieczka zawodoznawcza do Zgorzelca

Dnia 17 października 2017 r. klasa VII wraz z opiekunami p. B.Misztal, p. I. Garlińską oraz wychowawcą K. Murawskim udała się do Zgorzelca na pokaz wojskowy „Jak zostać żołnierzem?”  w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przedstawiciele Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu zaprezentowali różne ćwiczenia sprawnościowe, które są elementem szkolenia wojskowego na akademii. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas biegu w pełnym rynsztunku, udzielaniu pierwszej pomocy oraz strzelaniu do celu. Ta ostatnia dyscyplina cieszyła się największym zainteresowaniem siódmoklasistów. Pokaz uzmysłowił uczniom, jak ciężką pracę należy wykonać, aby zostać zawodowym żołnierzem.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w restauracji KFC, w której nasi uczniowie nie tylko próbowali menu, lecz także wysłuchali interesujących informacji na temat pracy w tego typu lokalu udzielonych przez kierownika KFC Zgorzelec. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces aplikacji o pracę, ścieżka zawodowa w restauracji, warunki zatrudnienia oraz ile wynoszą zarobki początkującego pracownika.

Ciekawe chwile

Zajęcia doradztwa zawodowego z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 26.10.2017 r. uczniowie klasy VII mieli okazję spotkać się z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej- panem Piotrem Tellingo, który szczegółowo przedstawił ścieżkę kariery zawodowego strażaka. Omówione zostały kryteria przyjęcia do straży pożarnej, wymagane umiejętności oraz kwalifikacje, którymi musi dysponować kandydat do służby przygotowawczej. Uczniowie dowiedzieli się, że oprócz  wielu wymagań rekrutacyjnych takich jak m.in. posiadanie średniego wykształcenia, ważnym elementem postępowania kwalifikacyjnego jests również dobra kondycja fizyczna sprawdzana w teście sprawności fizycznej. Oprócz tego kandydat musi przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną, szereg badań lekarskich oraz ocenę zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby. Nie mogło zabraknąć również pytania o zarobki zawodowego strażaka. Dzięki uprzejmości p. Tellingo uczniowie poznali odpowiedz na pytanie „Jak zostać strażakiem?”