Zdrowe dzieci to nasz kapitał

ZDROWE  DZIECI  TO  NASZ  KAPITAŁ

W  listopadzie i grudniu roku szkolnego 2011/2012  Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Pisarzowicach  realizowała działania dotyczące promocji zdrowia. Przystępując do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na realizację  zadania publicznego „Zdrowe dzieci to nasz kapitał” – szkolne projekty popularyzujące zdrowy styl życia w szkołach oraz społecznościach lokalnych  pozyskała środki  finansowe w wysokości 7005zł na przeprowadzenie zaplanowanych działań.                                                                           W ramach szkolnego  projektu zatytułowanego „Tropiciele zdrowia” dzieci  klas I – III  oraz oddziałów przedszkolnych uczestnicząc w różnych formach aktywności, mogły zgłębiać tajniki zdrowego  odżywiania, znaczenia ruchu dla kondycji człowieka oraz wartości płynących z faktu odpoczywania na świeżym powietrzu . W projekcie zaplanowano różne działania. Jednym z nich były wycieczki, między innymi  do Radogoszczy. W otoczeniu pięknego , jesiennego lasu dzieci  aktywnie zgłębiały tajemnice przyrody . Atrakcją były również   warsztaty ceramiczne ,w ramach których uczniowie  wykonywali  z gliny postaci sportowców oraz owoce i warzywa. Dowiedzieli  się także, że są one cennym źródłem  witamin. Kolejna wyprawa to wyjazd do Kamiennej Góry. Zwiedzając  Spółdzielnię Mleczarską  KaMos, wychowankowie poznawali etapy procesu produkcji artykułów mleczarskich ważnych w diecie dzieci oraz dorosłych. Atrakcyjną wycieczką okazał się również wyjazd na basen do Bolesławca.                                                                                                                                             W ramach zaplanowanych działań zorganizowano również 2 uroczystości , w których  wzięli udział uczniowie  oddziałów przedszkolnych z całej gminy. W trakcie  Witaminowego Przyjęcia  dzieci  oraz ich rodzice promowali zdrowe odżywianie zgodne z piramidą żywienia. Biorąc udział w Potyczkach Sportowych z Mikołajem  uczestnicy rozwijali swoją sprawność ruchową, ważną dla  zdrowia ludzkiego. Projekt zakładał również realizację  konkursów.  Pierwszy- literacki-  skierowany był do uczniów klas III szkół podstawowych  Gminy Lubań . Polegał on na napisaniu wiersza promującego zdrowy styl życia. Drugi-plastyczny- miał na celu propagowanie aktywności fizycznej  z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych i papierniczych. Prace konkursowe zaprezentowane zostały podczas uroczystości  gminnych. Zwycięzcy konkursów oraz ich uczestnicy otrzymali nagrody .

Wszystkie działania zaplanowane w projekcie  wiedzę i umiejętności najmłodszych uczniów naszej szkoły. Stały się okazją do wzbogacenia swoich doświadczeń w zakresie zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej oraz odpoczynku na świeżym powietrzu. Jesteśmy przekonani, że otrzymane przez uczniów na zakończenie projektu zakładki będą przypominały im, że zdrowie jest najcenniejszą wartością i należy o nie dbać.