Mieć pasje

W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy w naszej szkole cykl spotkać ludzi z pasją. Celem tych spotkań jest zaszczepienie wśród naszych uczniów zaciekawienia ciekawymi formami spędzania czasu wolnego, innego niż życie w świecie wirtualnym.

Ktoś, kto bardzo coś lubi, czemu poświęca się bez reszty, jest pasjonatem. Dlatego też nie przez przypadek pierwszym naszym gościem był Przemysław Klimczak, paralotniarz z zamiłowania. Nasz gość opowiedział o swoim wyjątkowym hobby, nawiązując do odwiecznego ludzkiego marzenia o lataniu. Pokazał on dzieciom film na temat paralotniarstwa oraz sprzęt niezbędny do uprawiania tego sportu. Każdy chętny uczeń mógł  włożyć uprząż paralotniarza, sprawdzić działanie wariografu i zmierzyć długość skrzydła paralotni. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści pana Przemka o wrażeniach z podniebnych lotów. Zadawali mu mnóstwo pytań, na które gość z wrodzonym  sobie poczuciem humoru bardzo chętnie odpowiadał.

Spotkanie to sprawiło, że od tej pory przynajmniej część naszych uczniów inaczej patrzy na lecącego w chmurach człowieka z przypiętym wielkim skrzydłem.

Drugim naszym gościem był pracownik Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i kierownik Schroniska dla Małych Zwierząt w Dłużynie Górnej Mieczysław Kula. Pasją tego człowieka i jednocześnie zajęciem zawodowym jest pomaganie zwierzętom. Pan Mieczysław opowiedział dzieciom o tym, jak ważne w naszym życiu są zwierzęta. Uświadomił on uczniom, że posiadanie psa lub kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przedstawił losy niektórych mieszkańców schroniska i w ten sposób poruszył dziecięcą wrażliwość na krzywdę, jaką zwierzętom wyrządzają ludzie. Nasz gość zamiłowanie do zwierząt rozwijał od dzieciństwa. Podkreślił, że w jego przypadku dużym szczęściem jest możliwość połączenia życiowej pasji z wykonywanym zawodem. Przedstawił pracę wolontariuszy na rzecz Schroniska oraz zachęcił naszych uczniów do podobnych działań. Swoją dobrą wolę w tym zakresie uczniowie wyrazili, przekazując na ręce gościa dary dla podopiecznych Schroniska. Były nimi koce i żywność dla zwierząt zebrane podczas szkolnej akcji ,,Paka dla zwierzaka”.

Spotkanie to zaowocowało podjęciem decyzji o stałej współpracy ze Schroniskiem. Mamy nadzieję, że po tej wizycie kontakty dzieci ze zwierzętami nabiorą innego wymiaru, skierowanego na rozumienie potrzeb zwierząt. Wierzymy, że alternatywą dla biernego wypoczynku uczniów przed telewizorem czy przy komputerze będzie spędzanie czasu wolnego na zabawie ze zwierzakiem.

Największym szczęściem jest mieć pasję. Mamy nadzieję, że takie spotkania  przyczynią się do  rozwijania  zainteresowań uczniów oraz nauczą ciekawego spędzania czasu  wolnego.